Dojmy a pojmy, aneb návštěva "blázince"

22. června 2015 v 19:20 | Maggie |  Nedopsané stránky

Dojmy a pojmy, aneb návštěva "blázince"

Tak a je to tu.. teda už není.. Dlouho očekávaná návštěva psychiatrické léčebnyv Kosmonosích. Naši drazí profesoři usoudili, že nás vezmou na návštěvu za místními blázny do "blázince". Samozřejmě jako součást výuky, jelikož máme i základy společenských věd, kde se bere psychologie a podobný takový věci, které jsou občas mimo mé chápání a ty jejich názvy a pojmy jdou opravdu mimo mě.

Takovou jsem měla radost, že se tam podíváme na ty "blázny" - musím to pořád psát do uvozovek, protože to nechci napsat na plnou hubu a je mi jasný, že by to vyznělo blbě, i kdžy to vážně tak nemyslím. Avšak nakonec jsem zjistila, že exkurse nezahrnuje přímo návštěvu pacientů, ale že tam jdeme vlastně kvůli besedě na téma Návykové látky .

Vážně?! To je jako kdyby nám to netloukli všechno o drogách a návykových látkách do hlavy minimálně
už od začátku školního věku a teď to máme poslouchat znova? No vážně vzrůšo.. !!
Extra nažhavená už jsem vážně nebyla, ale všechno lepší než sedět ve škole na zadku a učit se. Klasika.

Když jsme dorazili na místo, vypadalo to spíš jak rekreační místo, jako nějaký lázně. Vždycky jsem nemocnici viděla jen zvenčí a ještě k tomu jen párkrát, protože málo kdy sedostanu jen tak do Kosmonos. Převážně jsem v Boleslavi, i když Kosmonosy jsou část Mladé Bolelsavi, aspoň myslím teda :D :D

Jelikož byl ještě čas tak jsme seděli na nějakém "nádvoříčku" u kašny, která byla mimochodem moc hezky udělaná, a čekali na někoho kdo se nás ujme jako novorozených štěňat. A POZOR! Přece jen se mi poštěstilo a aspoň částečně jsem se setkala s těma blázínkama. Přišel tam starší pán. Bylo nám uplně jasný, že nebude normální, když se tam tak ploužil. Přišel k fontánce a na holky, které seděli na jejím okraji vztyčil ukazováček nahoru a klidně jim řekl 'V tom jezírku jsou okrasný rybičky.' pak přešel ke skupince holek a svoje vystoupení zopakoval znova. Menší detail byl ten, že tam nebyla ani jedna rybička, ba ani stopa po tom, že by tam někdy vůbec byly.

A tím ještě nekončím. Jak si tam tak sedíme, tak jsem se zakoukala na budovu a prohlížím si ji. Na oknech horního patra byli mříže, ale všude byla otevřená okna. A uplně na konci v oknu vidím starší pani v červené mikině jak se pohupuje u okna a kouká dolu. A ona začala mávat. To bylo tak pěkný a roztomilý, očividně velmi přátelská. Chtěla jsem jí zamávat na zpět, ale asi bych si připadala taky jak blázen, protože všichni by určitě řešili co zase dělám, ale co je řešit. Každopádně jsem z toho měla radost, a ani nevím proč :D Asi jsem taky trochu blázen ;)

Asi po 15 minutách se nás ujal muž ve středním věku s pěkně upraveným plnovousem, jménem Šedivý. Vzal nás dovnitř, kde byli všude na stěnách hrozně hezké obrazy. Všechny byli vytvořeny pacienty léčebny. Bohužel jsem neměla možnost je vyfotit. Strašně mě zaujali a vážně měli něco do sebe.

Beseda byla hroooozně záživná. Vykládal nám o tom co to vlastně závislost je, jak se lidé k nim dostávají, jak se léčí a jak to všechno probíhá. Lidé do této léčebny (léčit se ze závislostí) musí chodit dobrovolně, pokud jim to nenařídí soud. A po celou dobu jsou tam dobrovolně. Co jsem tak pochopila tak většina těch pacientů si pomáhají a "léčí" se navzájem a doktoři, nebo sestry jen přihlíží a popostrkávají je k výsledkům. Jak řekl pan Šedivý 'Když jim chybí kamínek v skládačce, vytáhneme ho z kapsy a vložíme ho na správné místo' což se mi hrozně líbilo jak to řekl a jaký hezký to má podtext.

Nemůžu říct, že beseda neměla nic do sebe. Zjištění jak se vlastně s pacienty pracuje a jak to tam všechno chodí a funguje byla poučná, ale ostatní informace byly, aspoň pro mne, zbytečné, protože o škodlivých látkách a drogách do nás hustí každou chvíli někdo.

Jestli jste dočetli až sem tak Vám velice děkuji za Váš projevený zájem. A mám otázku..

Byli jste vy někdy sami se na takovém místě podívat? 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 RetardPetard RetardPetard | 23. června 2015 v 17:44 | Reagovat

Nebyla jsem ještě v blázinci, ale ráda bych se podívala do Havl Brodu. prý je tam mooooc krásně. ahooooj.

2 Van Vendy Van Vendy | Web | 5. července 2015 v 10:46 | Reagovat

Politicky korektně bys mohla použít termín"klienti psychiatrické léčebny", nebo prostě pacienti. :-)
Ten pán s rybkama mě zaujal. Vlastně je vůbec zajímavé, co se děje v těch  mozcích, třeba schizofreniků. Kdyby mohli své představy ukočírovat, mohli by být kreativní umělci, malíři, spisovatetelé...

3 Murka Murka | Web | 8. července 2015 v 18:31 | Reagovat

Vevnitř jsem nikdy nebyla, ale znám pár duševně nemocných lidí. Navštívit jsem je ve vevnitř nikdy nebyla, protože mi nebylo 15 let. Je těžké pochopit jejich svět, tedy alespoň mně se to nepovedlo.

4 Maggie Maggie | E-mail | Web | 8. července 2015 v 18:33 | Reagovat

[3]: Ani já jsem se nepodívala přímo " k nim", ale myslím si, že oni musí mít skvělý život.. nemají žádné starosti, nevědí o našem světě tam venku a žijí si svým životem a jsou podle mě spokojení :) Jako říká moje mamka, že nejlepší je být bláznem, protože v tu chvíli je ti všechno úplně jedno a máš svůj svět :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama